Leading Wholesale Distributor of butter cotton blue uniform fabric, butter cotton baby pink uniform fabric, cotton blue school uniform fabric, aryan butter cotton uniform fabric, raymond white cotton fabric and cotton navy blue uniform fabric from Surat.
₹ 49 / Meter Get Latest Price
| GSM | 100-150 |
| Width | 36 Inches/ 91 cm |
| Pattern Type | Plain |
| Pattern / Design | Abstract |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Material | Viscose/Rayon Cotton |
| Color | Multicolour |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing |
| GSM | 100-110 |
| Length | 100 |
| Fabric Type | Yarn Dyed Fabrics |
Minimum order quantity: 100 Meter
Our Products :
Mafatlal's portfolio comprises a complete range of products consisting of Yarn-dyed Shirtings, Suitings, Voiles, Prints, Linens, Bleached white Fabrics , Rubia, Fashion denims , Bottom weights, School Uniforms , Corporate/Industrial Uniforms , Staff Uniforms and Readymades. Mafatlal Industries Ltd. Manufactures fabrics in Cotton , Linen and Blends like Poleyster/Cotton , Poleyster/Viscose, Cotton/Lycra , PV/Lycra , Terry Rayon Cotton .
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Width | 36 Inches/ 91 cm |
| Pattern Type | Plain |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Blue |
| Cloth GSM | 100 |
Minimum order quantity: 100 Meter
We are engaged in offering Cotton Uniform Fabric to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Material | RAYMOND COTTON |
| Color | Multicolour |
| Width | 36 Inches/ 91 cm |
| Pattern Type | Plain |
Minimum order quantity: 100 Meter
Sujal Silk Mills specializes in bulk/uniform textile solutions:
Uniform Sarees
Mafatlal brand: Polyester, Moon Crape, Tara, Golden Touch, Serenity—ideal for teachers and institutions
Uniform Fabrics
“Butter cotton” school uniform fabrics (colors like navy, beige, blue)
Shirting material in poly-cotton blends (e.g., checked, striped)
Corporate T-shirts
Poly-cotton polos and tees for men and women in various colors .
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Material | Viscose/Rayon Cotton |
| GSM | 100-110 |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | White |
| Fabric Type | Yarn Dyed Fabrics |
| Length | 100 |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| GSM | 100-150 |
| Occasion | Formal Wear |
| Usage/Application | UNIFORM APPAREL CLOTHING |
| Width | 36 |
| Weight | 10 KG |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Design/Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
Our Products :
Mafatlal's portfolio comprises a complete range of products consisting of Yarn-dyed Shirtings, Suitings, Voiles, Prints, Linens, Bleached white Fabrics , Rubia, Fashion denims , Bottom weights, School Uniforms , Corporate/Industrial Uniforms , Staff Uniforms and Readymades. Mafatlal Industries Ltd. Manufactures fabrics in Cotton , Linen and Blends like Poleyster/Cotton , Poleyster/Viscose, Cotton/Lycra , PV/Lycra , Terry Rayon Cotton .
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton |
| GSM | 100-110 |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Brown |
| Packaging Type | Than |
| Daily Production Capacity | 1000 Meter Per Day |
| Fabric Type | Yarn Dyed Fabrics |
| Length | 100 |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Fabric Type | Shirting Fabric |
| Blend | Polyester Viscose (PV) |
| Material | Viscose |
| Weight (GSM) | 100-110 gsm |
| Weave | Plain |
| Width | 36 inches |
| Usage/Application | Shirts |
| Pattern | Plain |
| Occasion | Formal Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | Than |
| Cloth GSM | 100 |
Minimum order quantity: 100 Meter
We are engaged in offering Cotton Shirting Fabric to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Material | Raymond Cotton |
| Color | White |
| Width | 36 Inches/ 91 cm |
| GSM | 100-150 |
| Pattern Type | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 100m |
| Fabric Usage | Uniform Shirting |
Minimum order quantity: 100 Meter
Our Products :
Mafatlal's portfolio comprises a complete range of products consisting of Yarn-dyed Shirtings, Suitings, Voiles, Prints, Linens, Bleached white Fabrics , Rubia, Fashion denims , Bottom weights, School Uniforms , Corporate/Industrial Uniforms , Staff Uniforms and Readymades. Mafatlal Industries Ltd. Manufactures fabrics in Cotton , Linen and Blends like Poleyster/Cotton , Poleyster/Viscose, Cotton/Lycra , PV/Lycra , Terry Rayon Cotton
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Width | 58 inches |
| Material | Viscose/Rayon Cotton |
| GSM | 100-110 |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Usage | Apparel/Clothing |
| Color | Red |
| Daily Production Capacity | 1000 Meter Per Day |
| Fabric Type | Yarn Dyed Fabrics |
| Length | 100 |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 50 / Meter Get Latest Price
| Width | 36 Inches/ 91 cm |
| Pattern Type | Plain |
| GSM | 100-150 |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Than |
| Fabric Usage | Shirting |
| Composition | Polyester Viscose |
| Material | Polycotton |
Sujal Badani (Sales Manager)
Sujal Silk Mills
4th, 415, Aashtha Textile Tower, Salabatpura,Doriyawad
Surat - 395002, Gujarat, India