Wholesale Distributor of a wide range of products which include polyester lines mafatlal school uniforms uniform fabrics, polycotton check mafatlal school uniforms uniform fabrics, polycotton plain mafatlal school uniforms uniform fabrics and pure polycotton mafatlal school uniforms uniform fabrics.
₹ 99 / Meter Get Latest Price
| Product Type | School Shirt |
| Material | Polyester |
| GSM | 100-150 |
| Brand | Mafatlal |
| 100-120 gsm | Smooth |
₹ 99 / Meter Get Latest Price
| Material | Polycotton |
| Width | 36 Inches/ 91 cm |
| GSM | 100-150 |
| Packaging Type | Than |
| Roll Length | 100m |
| Mafatlal | 10 kgs |
Minimum order quantity: 100 Meter
Our Products Mafatlal's portfolio comprises a complete range of products consisting of Yarn-dyed Shirtings, Suitings, Voiles, Prints, Linens, Bleached white Fabrics , Rubia, Fashion denims , Bottom weights, School Uniforms , Corporate/Industrial Uniforms , Staff Uniforms and Readymades. Mafatlal Industries Ltd. Manufactures fabrics in Cotton , Linen and Blends like Poleyster/Cotton , Poleyster/Viscose, Cotton/Lycra , PV/Lycra , Terry Rayon Cotton . Kindly just contact for anything related to Uniform Fabrics
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Poly Cotton |
| Shirt Piece Material | Poly Cotton |
| Pant Piece Material | Polyester Viscose |
| Shirt Piece Length | 1.6 Meters |
| Pant Piece Length | 1.2 Meters |
| Pant Piece Width | 58 inches |
| Brand | Mafatlal |
| Occasion | Formal Wear |
Minimum order quantity: 100 Piece
✅ Trusted Quality – Over decades of expertise in fabric manufacturing
✅ Customizable Colors & Textures – To match institutional branding
✅ Affordable & Bulk Order Friendly – Best value for money
✅ Skin-Friendly & Climate Adaptive – Comfortable in all seasons
For bulk orders, samples, or more details, feel free to contact us!
₹ 149 / Meter Get Latest Price
| Material | Polycotton |
| Color | Multicolour |
| Width | 36 Inches/ 91 cm |
| Pattern Type | Plain |
| BRAND | Mafatlal |
| PANT WIDTH | 58 Inch |
Minimum order quantity: 100 Meter
✅ Trusted Quality – Over decades of expertise in fabric manufacturing
✅ Customizable Colors & Textures – To match institutional branding
✅ Affordable & Bulk Order Friendly – Best value for money
✅ Skin-Friendly & Climate Adaptive – Comfortable in all seasons
For bulk orders, samples, or more details, feel free to contact us!
Sujal Badani (Sales Manager)
Sujal Silk Mills
4th, 415, Aashtha Textile Tower, Salabatpura,Doriyawad
Surat - 395002, Gujarat, India