Mafatlal uniform sarees and salwars for Corporate Uniform , Staff Uniform , Teacher Uniform , Air Hostess Uniform , Hospitality Uniforms , Receptionist Uniform
₹ 665 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk Crape |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Airlines, Hotel, Front Office, Corporate, Retail Store, Hospitality, Office |
| Pallu Style | Printed Pallu |
| Color | Maroon, Navy Blue |
| Saree Width | 44 inch |
| Gender | Women |
Minimum order quantity: 10 Piece
Mafatlal Uniform Sarees are engineered for institutions that demand durability, consistency, and comfort. Our designs are created keeping daily wear, long usage, and bulk requirements in mind.
Icons for:
Years of legacy
Bulk supply capability
Trusted by institutions
Consistent shades
₹ 525 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Brand | MAFATLAL |
| Press Required | NO |
| Usage/Application | DAILY WEAR UNIFORM |
| Blouse | Unstitched |
| Length | 0.80 M |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 515 / Piece Get Latest Price
| Color | Blue |
| Occasion | Daily Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Press Required | NO |
| Blouse | Unstitched |
| Length | 0.80 M |
| Brand | MAFATLAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse | Unstitched |
| Occasion | Formal Wear |
| Brand | MAFATLAL |
| Press Required | NO |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Length | 6.3M |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Blouse | Unstitched |
| Brand | MAFATLAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mafatlal brings you a stunning collection of uniform sarees, designed to blend elegance with professionalism. Crafted from high-quality fabrics, these sarees feature vibrant colors and intricate patterns, making them perfect for both formal and casual occasions. Elevate your wardrobe with Mafatlal’s timeless styles that celebrate tradition while ensuring comfort and sophistication.
₹ 725 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Usage/Application | UNIFORMS & EVENTS |
| Blouse | Unstitched |
| Border | Printed |
| Brand | MAFATLAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 674 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse | Unstitched |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Formal Wear |
| Color | Maroon |
| Press Required | NO |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Length | 0.8 M |
| Brand | MAFATLAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse | Unstitched |
| Pattern | Printed |
| Color | Blue |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Length | 6.3m |
| Brand | MAFATLAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
Empower Your Team with Elegance: Mafatlal Uniform Sarees, Where Tradition Meets Professionalism
₹ 555 / Piece Get Latest Price
| Fabric | CRACKLE |
| Pattern | Printed |
| Color | different colors available |
| Occasion | Formal Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Blouse | Unstitched |
| Brand | MAFATLAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 575 / Piece Get Latest Price
| Color | Blue |
| Occasion | Formal Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Blouse | Unstitched |
| Brand | MAFATLAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Staff Category | Supervisory Staff |
| Fabric | DIFFERENT FABRICS |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Pattern | Printed |
| Use Case | Airlines |
| Set Content | Saree w/ Blouse |
| With Blouse Piece | Yes |
| Blouse Piece Length | 0.8 m |
| Blouse Fabric | Same as Saree |
| Border Type | Printed |
| Brand | Mafatlal |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Color | Blue |
| Occasion | Daily Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Usage/Application | Uniform |
| Blouse | Unstitched |
| Border | Printed |
| Brand | Mafatlal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 555 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | Mafatlal |
| Usage/Application | Uniform |
| Blouse | Unstitched |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 690 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Daily Wear |
| Brand | MAFATLAL |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Blouse | Unstitched |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 615 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | MAFATLAL |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Blouse | Unstitched |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 610 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Daily Wear |
| Blouse | Unstitched |
| Blouse Length | 0.80 CM |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 785 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Brand | MAFATLAL |
| Usage/Application | UNIFORMS |
| Blouse | Unstitched |
| Length | 0.80 MTS BLOUSE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Non-Crape |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Pattern | Solid |
| Occasion | Uniform |
| Pallu Style | Plain Pallu |
| Wash Care | Machine Wash, Hand Wash |
| Saree Width | 44 inch |
| Gender | Women |
₹ 585 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Daily Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Blouse | Unstitched |
| Brand | MAFATLAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 530 / Piece Get Latest Price
| Fabric | CRACKLE |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse | Unstitched |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Formal Wear |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Brand | MAFATLAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 665 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Crepe |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse | Unstitched |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Daily Wear |
| Color | Blue |
| Usage/Application | CORPORATE UNIFORM |
| Brand | MAFATLAL |
₹ 1349 / Piece Get Latest Price
| Occasion | Formal Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Usage/Application | EVENTS |
| Blouse | Unstitched |
| Brand | MAFATLAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 665 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse | Unstitched |
| Occasion | Daily Wear |
| Color | PINK & BLUE |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Border | Printed |
| Brand | MAFATLAL |
| Fabric | Polyester |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 665 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Daily Wear |
| Brand | MAFATLAL |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Blouse | Unstitched |
| Length | 6.3 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 649 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Occasion | Formal Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Usage/Application | Government Uniforms |
| Blouse | Unstitched |
| Length | 6.3 M |
| Blouse Length | 0.80 meter |
| Brand | Mafatlal |
| Style Code | Uniform |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 635 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse | Unstitched |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Formal Wear |
| Usage/Application | UNIFORMS |
| Brand | MAFATLAL |
₹ 530 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse | With Blouse Piece |
₹ 570 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
₹ 530 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
₹ 530 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Pattern | Printed |
| Blouse Length | 0.80 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 690 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Brand | MAFATLAL |
| Press Required | NO |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Blouse | Unstitched |
| Length | 0.80 M |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 570 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Brand | MAFATLAL |
| Press Required | NO |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Blouse | Unstitched |
| Length | 0.80M |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 570 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
₹ 570 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
₹ 570 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
₹ 635 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Occasion | Daily Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Brand | MAFATLAL |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Print Type | OVER PRINT |
| Blouse Size | 0.80 CM |
| Do You Fulfill Sample Orders | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 665 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Polyester |
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Blouse | Unstitched |
| Brand | MAFATLAL |
| Occasion | Formal Wear |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 635 / Piece Get Latest Price
| Fabric | turkey |
| Color | Red |
| Occasion | Formal Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Usage/Application | UNIFORM |
| Blouse | Unstitched |
| Brand | MAFATLAL |
₹ 775 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Casual Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | MAFATLAL |
| Work | ZARI BORDER |
| Blouse Length | 0.80 CM |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mafatlal uniform sarees are classic institutional uniforms made in standard 6.3 m lengths with blouse pieces.
Available in cotton, poly‑cotton, and polyester blends, typically priced from ₹450 to ₹900.
Great for schools, colleges, colleges, or corporate uniforms due to durability and ease of care.
Minimum orders range from as low as 1 piece (some lines) to 100 pieces (bulk prints)
Sujal Badani (Sales Manager)
Sujal Silk Mills
4th, 415, Aashtha Textile Tower, Salabatpura,Doriyawad
Surat - 395002, Gujarat, India